TASEV

ayakkabı sanayinin
standartlarını yükseltir

sektörel sorumluluk mesleki ve teknik eğitim akademik yaklaşımlı programlar laboratuvar desteği

TASEV VAKFI BASIN TOPLANTISI

TASEV Başkanı Tan Erdoğdu ekonomi basınıyla buluştu

Türkiye’de ayakkabı sektörünün çatı örgütü olan TASEV – Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme Eğitim Vakfı Başkanı Tan Erdoğdu, sektörde yaşanan bu gelişmeleri değerlendirmek ve sektörle ilgili yeni gelişmeler hakkında bilgi vermek üzere basın mensupları ile bir araya geldi.

TASEV Yönetim Kurulu Başkanı Tan Erdoğdu, sohbet toplantısında dünyaca ünlü ayakkabı markalarının Türkiye’de üretim yaptırmak istediğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Hali hazırda üretim yaptıran birçok marka var. Bunun yanında üretim kapasiteleri arttığı zaman önemli spor markalarının da Türkiye’de üretim yaptıracağını düşünüyorum. Örneğin uzun yıllar önce Adidas’a üretim yapan bir ülkeydik. Bunun gibi küresel oyuncuların ülkemizde üretim yaptırmaması için hiçbir neden yok. Türkiye olarak son dönemde özellikle tanınmış markaların ilgi odağındayız. Hem başlı başına bir Pazar olmamız hem de Uzakdoğu ithalatının vergiler nedeniyle maliyetli hale gelmesini kazanç görebilirler. Belki çok niş ürünleri değil ama standart ürünlerini Türkiye’de konuşlandırabilirler.” Perakendedeki küresel oyuncuların Türkiye’yi mercek altına almasıyla yatırımların artacağını ve ölçeklerin büyüyeceğine inandıklarını da belirten Erdoğdu, “Sektör bunun farkında. Son yıllarda dünya markaların Türkiye’de üretim yaptırmaya başlamasıyla birçok üretici hem yeni yatırımlarını arttırma, hem de birleşerek yatırım yapma fırsatını kolluyor. Bu kırılma noktasını aşarsak sektör olarak yeni ve büyük yatırımlarla Avrupa’daki pazardan daha büyük pay alırız” diye konuştu.

2023 hedeflerine de değinen Erdoğdu, “İlk önce 1.5 milyar dolar ihracat hedefi belirledik. Bu rakamı daha sonra 2 milyar dolara çıkardık. 2023’e az bir zaman kaldı. 2 milyar doları yakalamak kolay gözükmüyor. Ama emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.